Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o dve percentá, najmenej od roku 2009, keď ich brzdil najmä pokles cien umenia. Naopak najviac rástli ceny vín, automobilových veteránov a mincí. Vyplýva to z Wealth Reportu 2017 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil o 171 percent.
Vína
Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny investičných vín, ktoré sa posunuli nahor podľa Knight Frank Fine Wine Icons indexu o masívnych 24 percent. Stojí za tým pokračovanie oživovania sa dopytu po vínach z oblasti Bordeaux, ktoré sa stávajú chrbtovou kosťou väčšiny investičných pivníc. Silný rast zaznamenali aj kalifornské vína a vína z oblasti severu Talianska, špeciálne Piemontu. Najdrahšie vydražené víno v minulom roku však pochádza z burgundskej oblasti- Romanée Conti ročník 1988 zmenilo majiteľov za 129 250 libier. Práve burgundské vína by mali mať podľa zberateľov najväčší potenciál zhodnotenia v budúcich rokoch.
Veterány
Po dlhom čase stratili titul najrýchlejšie sa zhodnocujúceho zberateľského aktíva historické automobily, keď sa umiestnili na druhom mieste s deväťpercentným rastom podľa HAGI indexu. Ide o určité spomalenie dynamiky, po tom, ako sa táto trieda aktív zhodnotila o 151 percent v predošlých piatich rokoch. Zberatelia stali viac vyberaví a záujem sa presunul na novšie automobily z prelomu tisícročí ako Porsche 911R. Najdrahšie predaný kus v minulom rok sa stalo Ferrari 335 Sport Scaglietti za 32 miliónov eur. Len vďaka slabému kurzu eura nebol prekonaný dražobný rekord, ktorý drží Ferrari GTO Berlinetta z roku 1962 s cenovkou vyše 38 miliónov dolárov z roku 2014. Trh s veteránmi je relatívne malý a rastúci dopyt po tejto triede luxusných aktív tlačí ceny čoraz vyššie pri obmedzenej ponuke.
Mince
Vzácne mince sa sa podľa indexov Stanley Gibbos zhodnotili v roku 2016 šesť percent. Až 20 mincí bolo podľa Professional Coin Grading Service vydražených za 500-tisíc dolárov. Najdrahšia z nich bola strieborná dolárová desaťcentovka Barber dime z roku 1894 za takmer dva miliónov. Vyrazených bolo len 24 kusov a zrejme len deväť z nich stále existuje.
Hodinky
Aj keď dáta Art Market Researchu hovoria, že ceny hodiniek v priemere rástli len o štyri percentá, Patek Phillipe ref. 1518 sa stali minulý rok najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete s cenou 11 miliónov dolárov. Prekonali tak minuloročný rekord Patek Phillipe 5016A s 7,3 miliónmi dolárov. Rekordy boli prepisované aj v kategórii diamantov, hoci agregátne ako trieda aktív stagnovali. 14,6- karátový Oppenheimer Blue diamant bol predaný za 51 miliónov dolárov, čím zosadil z trónu vyše 48- miliónový Blue Moon z roku 2015.
UmenieNajväčšou príťažou pre luxusné aktíva bolo umenie, ktoré podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Researchom pokleslo o 14 percent. Maľby európskych impresionistov výrazne strácali hodnotu hoci najdrahší obraz vydražený v minulom roku bol Kôpky sena od Claude Moneta za 81 miliónov dolárov. Klesali aj ceny predtým rýchlo rastúceho moderného a súčasného umenia, keď zberatelia prestali kupovať čokoľvek za akúkoľvek cenu.
Známky a šperky
Známky, ktoré podľa Stanley Gibbons indexov rástli o jedno percento a šperky, ktoré podľa Art Market Reaserchu rástli o tri percentá ukazujú, že sú v čase zvýšenej neistoty ohľadne hospodárskej politiky USA, obáv z protekcionizmu či otáznikov nad politických vývojom v Európe schopné dobre uchovať hodnotu.
NábytokJedinou dlhodobo klesajúcou triedou zberateľstva je antický nábytok, ktorý minulý rok stratil necelých päť percent, keď v modernej dobe stráca popularitu podobne ako čínska keramika.