Ovplyvnili koronavírusové opatrenia vašu ekonomickú situáciu? Obávate sa, že by ste mohli v nasledujúcich mesiacoch prísť o stabilný príjem? Pripravili sme jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu neľahkú situáciu zvládnuť.
1. Zostavte si rozpočet.
S mobilným bankovníctvom od UniCredit Bank budete mať prehľad o financiách vždy poruke
Zamerajte sa na to, ako hospodárite s peniazmi, a urobte si výhľad do budúcnosti. Určite v rozpočte nevyhnutné položky, a, naopak, vytipujte náklady, ktoré môžete odložiť alebo úplne vynechať, a tým svojmu rozpočtu v ťažkých časoch uľaviť.
So zostavením rozpočtu vám pomôže napríklad mobilná aplikácia Smart Banking od Unicredit Bank. S týmto jednoduchým mobilným bankovníctvom budete mať dokonalý prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch vždy poruke a v prehľadných grafoch. Behom pár sekúnd zistíte, za čo najviac utrácate. Zároveň pohodlne zašlete platbu na iný účet alebo si upravíte limit svojej kreditnej karty. Všetky úkony jednoducho podpíšete odtlačkom prsta alebo prostredníctvom Face ID.
2. Zbavte sa nevýhodných zmlúv a záväzkov
Ak máte v období núdzového stavu viac času než obvykle, skontrolujte všetky zmluvy, podľa ktorých odvádzate pravidelné platby za služby. Zmluvy môžu mať už niekoľko rokov a sumy, ktoré platíte, môžu byť neprimerane vysoké. Zvážte, do akej miery dohovorené služby potrebujete. V prípade, že vám jestvujúce záväzky nevyhovujú, skúste nájsť výhodnejšie alternatívy, alebo zrušte takéto zmluvy úplne. Mesačne takto môžete ušetriť až niekoľko desiatok eur.
3. Finančne sa pripravujte a dlhodobo sporte
Ak vám to situácia dovoľuje, obmedzte zbytočné náklady a vytvorte si finanční základ („vankúš“), ktorý využijete v prípade potreby. Aby ste zhodnotili svoje úspory, nemusíte investovať vysoké sumy. Vyskúšajte napríklad investičný program U invest Plus od UniCredit Bank. Stačí vkladať 20 eur mesačne a svoje peniaze bezpečne zhodnocujete. S jedinou investíciou získate diverzifikované portfólio akcií, dlhopisov a realitných fondov, o ktoré sa postarajú skúsení investiční experti. Navyše, investované prostriedky máte kedykoľvek k dispozícii a ich výber je zdarma. Bez poplatku môžete celý program tiež prerušiť. Ako alternatívu si môžete vybrať program Rytmus, ktorý umožňuje za vklad 20 eur mesačne pravidelné investovanie do vami zvoleného fondu v rámci širokej ponuky – pre svoju pravidelnú investíciu si môžete vyberať z ponuky niekoľkých desiatok fondov rôzneho regionálneho či odvetvového zamerania a stratégií.
4. Zistite, ako pomôže štát
Dotkli sa vás koronavírusové opatrenia finančne? Zistite, aké formy finančnej pomoci ponúka štát. K dispozícii je rad podporných programov, či finančných príspevkov. Do mnohých sa zapájajú aj komerčné banky, aby zmienili následky koronavírusovej epidémie.
5. Odložte splátky úveru, ale komunikujte s bankou
V prípade, ak ste požiadali o odklad splátok, komunikujte s bankou a majte všetko pod kontrolou. „Mechanizmus odkladu splátok je určený na preklenutie krátkodobej ťaživej finančnej situácie za účelom zmiernenia nečakaných finančných dosahov spojených so šírením ochorenia Covid 19,“ komentuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. „Požiadať o odklad splátok toho istého úveru možno najviac jedenkrát počas pandémie. O odklad splátok úveru je možné požiadať na obdobie najviac 9 mesiacov. Odklad splátok úveru neznamená ich odpustenie. Povinnosť zaplatiť splátky úveru sa odkladá na neskôr. Myslite preto na rezervu aj počas odkladu splátok, aby váš prechod na opätovné splácanie bol bezpróblemový,“ dodává Ďuďáková.
6. Pomôžte rozpočtu platobnou kartou, vyskúšajte program zliav
Vedeli ste, že pri platbe kartou môžete značne ušetriť? Mnohé banky sú totiž partnermi obchodníkov a spoločností, ktoré ponúkajú svojim zákazníkom zľavy pri platbách kartou. Ušetriť môžete aj menej typickými spôsobmi, napr. so zľavovým programom u-setrite. Z každého online nákupu zaplateného kartou UniCredit Bank dostanete pomernú sumu späť na váš účet. Používanie tejto služby je úplne zdarma. Stačí sa len registrovať, aktivovať ponuky a platiť kreditnou kartou, ako ste zvyknutí.
7. Dbajte o platobnú disciplínu v súvislosti s vaším bývaním.
Pomôžu aj podporné opatrenia, myslite na rezervu
Obávate sa, že by ste následkom koronavírusových opatrení mohli prísť o schopnosť včas splácať nájomné? Na základe rozhodnutí štátu nemôžu nájomníci, ktorí v dôsledku koronavírusovej krízy prišli o príjmy, do konca júna dostať výpoveď z bytu. Nezabudnite, že dlh na nájomnom je potrebné doplatiť do konca roka, ukladajte si preto bokom všetky nevyužité financie.
Čo nerobiť počas krízy?
1. Ďalšie pôžičky problém neriešia
Ak sa ocitnete v ťaživej finančnej situácii, vyvarujte sa nepremyslenému zriaďovaniu nových pôžičiek, najmä ak potrebujete pokryť náklady, ktorým sa dá jednoducho vyhnúť. Nebojte sa v tejto situácii osloviť pobočku svojej banky kde vám pomôžu vybrať bezpečnejší postup, ako sa z náročnej ekonomickej situácie dostať. Banka vám prepočíta, aká pôžička by vám vyšla, aby vás neprimerane nezaťažila. V prípade, ak pôžičku skutočne potrebujete, pozorne si vyberte poskytovateľa a starostlivo čítajte zmluvné podmienky.
2. Nezabudnite na skryté platby
Skontrolujte si, aké sumy automaticky „miznú“ z vášho účtu bez toho, aby ste si to všimli. Môže ísť napríklad o online predplatné zrealizované prostredníctvom vašej karty alebo rôzne povinné príkazy. Zmapujte, kedy tieto platby odchádzajú, a zabezpečte vopred dostatok finančných prostriedkov na vašom účte. Ak sú niektoré z týchto výdavkov zbytočné, popremýšľajte o ich úplnom zrušení. Je jednoduché na tieto platby zabudnúť. Ich nezaplatenie však často môže skončiť dlhodobými finančnými i právnymi problémami.
3. Nepodliehajte panike
Aj keď sa súčasná situácia môže javiť ako nepriaznivá, zachovajte si chladnú hlavu. Nie je nevyhnuté ihneď rušiť dlhodobé stavebné alebo dôchodkové sporenie. Prostriedky, ktoré ste si na účty uložili, by nemali byť ohrozené krízou, a navyše by ste mohli prísť o poskytovanú štátnu podporu, ktorá je s týmto druhom bankového sporenia spojená. Zároveň nie je nevyhnutné, aby ste okamžite znížili vaše rodinné výdavky na úplné minimum. V pokoji si skontrolujte všetky ponúkané varianty a zvážte, či nemáte možnosti vedľajšieho príjmu alebo inej finančnej podpory.
Ak chcete aj Vy ušetriť a dostávať rady na email, vrátane zmien poplatkov vo
Vašej banke, aktivujte si zadarmo
Bankového Sliediča.
Zdroj: TS UniCredit Bank