Zamestnanec si môže vybrať, či bude mzdu dostávať v hotovosti alebo na bankový účet. Je to vec dohody. Spôsob vyplácania odmeny sa uvádza v zmluve so zamestnávateľom.
Hotovosť alebo banka? Voľba je o nákladoch ale i pocitoch. Zaplatiť za elektrinu či nájom treba, no nie každému vyhovuje, ak banka vie o každej útrate. Zároveň chodiť s balíkom peňazí nie je práve najbezpečnejšie. Zhrňme si pár bodov spojených s kolobehom peňazí v našej peňaženke. Tie sú tak v rovine prepočtov ako i vo filozofii.
Hotovosť
Veľký podnik má veľa zamestnancov a teda potrebu vo výplatnom termíne zhromaždiť veľa hotovosti. Čím väčší podnik tým vyššie riziko z koncentrácie kriminálnych živlov. Či už z pohľadu podniku alebo zamestnancov cestujúcich domov. Riziko môže podnik znížiť bezpečnostnými opatreniami, nebude to však zadarmo. Manipulácia s hotovosťou je skrátka riziková a preto i nákladná. Koniec koncov, ani úschova hotovosti v domácnosti nie je bez rizika.
Mnohé pravidelné náklady domácnosti (energie, telefón, televízia, školné, nájomné,...) ale i príležitostné platby za služby (poistenie, krúžky pre deti,...) treba zaplatiť na účet. To znamená využiť platbu poštovými poukážkami na pošte alebo vkladom na účet v banke. Poštové poukážky sú spoplatňované podľa výšky platby (0,5 – 8,1 eura). Vklad na účet nemusí byť zadarmo, keďže banky už začali spoplatňovať vklad na účet treťou osobou. Platenie hotovosťou tak v každom prípade niečo stojí.
Čas je relatívny a relatívna je aj jeho cena. Cestovanie na poštu a čakanie v rade nepatrí práve k obľúbeným aktivitám bežného človeka, obzvlášť, ak sa šeky neplatia v jeden deň.
Pri hotovosti človek nemá pocit, že by bol sledovaný, kde, ako často a koľko míňa. Vie, že pri strate peňaženky môže prísť najviac o to, čo v nej bolo. Nemusí si tiež pamätať žiadne kódy, byť opatrný pri ich zadávaní a vyhľadávať bankomaty konkrétnej banky.
Bez hotovosti
Poplatok 12 eur mesačne je najvyššia cena za balík bankových služieb. Najnižšia cena je nula. Bez poplatku sa však bežný účet dá využívať iba po splnení podmienok. Či už ide o základný bankový produkt (príjem do 400 eur), alebo bežný balík služieb (kritériami sú príjem, objem úspor a úverov, používanie platobnej karty,...).
Mať účet v banke znamená byť v inštitúcii, ktorá ho zásobuje ponukami na „výhodnejší“ život. Či už ide o telefonáty, poštu alebo viac ako plánované zdržanie sa na pobočke. A, samozrejme, ako „bonus“ v priemere každý druhý mesiac zmena cenníka a z toho vyplývajúce obavy, čo zdražie.
Banka je zároveň v nepriaznivom počasí dobrým úkrytom, veď ako klient sa dá pod zámienkou informovania sa schovať pred dažďom i zohriať v zimných mesiacoch. A vždy sa je možnosť zanadávať si na ňu, keď pokračuje v zvyšovaní poplatkov.
Porovnanie: pošta 3,30 eur, banka 0 eur
Ako to vyzerá z pohľadu nákladov, keď má človek iba hotovosť a keď balík služieb?
Platenie poštovými poukážkami mesačné náklady na život (energie, bývanie, telefón, televízia, školské obedy, krúžky pre deti) vyjdú na minimálne 3,30 eura. K tomu treba pripočítať poplatky za poštové poukážky na platby s dlhšou periodicitou (poistenie domácnosti, poistenie auta, kúpa dovolenky, resp. za všetky platby, ktoré sa nedajú spraviť hotovostne).
Ak sa na pravidelné platby zriadi trvalý príkaz, resp. inkaso, prevodné príkazy sa zrealizujú cez internetbanking a za nákupy sa zaplatí kartou, tak účet vyjde v piatich bankách zadarmo, v dvoch sa zaplatia 3 eurá mesačne a v ostatných aspoň 3,9 eura mesačne. Mať účet v banke neznamená zanevrieť na hotovosť. V uvedenom poplatku banke je zahrnutý aj jeden výber z bankomatu mesačne. K uvedenému poplatku na pošte treba pripočítať ešte poplatky za nepravidelné platby a prípadne aj náklady na dopravu na poštu.
Čas a dostupnosť
Okrem nákladov sú obe možnosti výrazne odlišné v náročnosti na čas a tiež možnosti uskutočniť platbu. Pošta má otváracie hodiny, internet banking je až na ojedinelé výnimky dostupný 24 hodín denne. Základnou podmienkou efektívneho využívania služieb banky tak nie je ani cena, ktorú pýta, ako skôr dostupnosť internetu, ktorý to umožňuje. Veď Slovák nemusí byť iba klientom slovenskej banky. Otvoriť účet sa dá vďaka smerniciam Európskej únie prostredníctvom internetu aj v nemeckej banke.
AK to celé zhrnieme, tak pošta vyjde na aspoň 3,30 plus čas, banka môže byť úplne zadarmo, ale treba byť online.