Slováci sa v súčasnosti chránia pred kritickými chorobami v oveľa menšej miere ako pred trvalými následkami úrazu. Jedným z hlavých dôvodov je samozrejme cena, v ktorej však poisťovne iba zohľadňujú skutočné riziko vzniku poistnej udalosti.
Pravdepodobnosť toho, že vám život skomplikuje vážna choroba je viac ako 9-krát vyššia ako to, že utrpíte vážny úraz s trvalým následkom.
Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI), za viac ako 85% úmrtiami na Slovensku v roku 2015 stoja choroby obehovej, tráviacej, dýchacej sústavy a nádory. Podľa údajov z rovnakého zdroja bolo v roku 2015 na Slovensku najviac hlásených nových prípadov rakoviny, cievnej mozgovej príhody a infarktu myokardu.
Spolu tvorili
viac ako 80% všetkých novohlásených závažných ochorení. Tieto
najčastejšie diagnózy väčšinou kryjú už základné, a teda lacnejšie varianty balíkov komerčných poisťovní. Zvyšných 20% tvoria iné, menej časté diagnózy, čo je však stále veľká časť koláča pri pohľade na celkové riziko. Aby ste získali robustnejšiu ochranu v rámci komplexných balíkov a významne tak znížili pravdepodobnosť, že Vaša choroba nebude poisťovňou krytá, musíte si v priemere priplatiť približne 20% k cene základného balíka. Poisťovne v tomto prípade spravodlivo odzrkadľujú pravdepodobnosť výskytu chorôb vo svojich cenách. Ich prístup pri nastavovaní balíkov je veľmi rôznorodý a klient má v ponuke široký výber možností.
Štatistiku najčastejších nových diagnóz sme si taktiež overili prostredníctvom záznamov poistných udalosti z piatich najväčších poisťovní, ktoré nám potvrdili, že
najčastejšie dochádza k poistnému plneniu z dôvodu rakoviny, mozgovej príhody a infarktu myokardu a podiely v koláči pravdepodobnosti sú veľmi podobné tým zo štatistiky NCZI za celé Slovensko.
Ako si vybrať správny účet v banke?
Chcete vedieť v ktorej poisťovni sa Vám oplatí poistiť? Porovnajte si životné poistenie online.
Skutočné krytie kritických ochorení
Počet krytých diagnóz v pripoistení kritických chorôb nie je iba
hlavným marketingovým nástrojom poisťovní ale je to aj parameter, ktorý verejnosť vníma ako
hlavný znak kvality pri porovnávaní jednotlivých produktov. Treba si však dávať pozor, že
samotné číslo nie je vhodným indikátorom pre hodnotenie celkovej kvality krytia a už vôbec nie celého pripoistenia. V rámci jednej diagnózy môžu byť nastavené podmienky plnenia veľmi rôzne a často od
intenzity a následkov daného ochorenia závisí, či bude poisťovňa platiť celú poistnú sumu, čiastočnú, alebo či k plneniu vôbec dôjde. Taktiež si treba všímať podmienku
minimálnej doby prežitia od okamihu diagnostikovania choroby,
čakaciu dobu a výluky z plnenia. Jedna rozsiahlejšia diagnóza môže byť v jednej poisťovni zadefinovaná v poistných podmienkach tiež iba ako
jedno ochorenie a v inej poisťovni zase nájdete rozpísanú rovnakú diagnózu do užšie špecifikovaných ochorení, ktoré spadajú stále pod jednu, a tu istú širšiu diagnózu. Takáto užšia definícia ohraničuje krytie na presne špecifikované prípady, no na druhej strane získava „body“ do hodnotenia v spomínanej kategórii - počte krytých ochorení.