Aby sa vám dovolenka nepredražila o zbytočné poplatky bankám, ponúkame niekoľko rád.
Odkiaľ vziať na dovolenku?
Jednoznačne
našetriť. Vziať si úver na zážitok, ktorý si človek bežne nemôže dovoliť, zaváňa začiatkom úverovej špirály. A z tej sa dá dostať veľmi ťažko. Dovolenka nie je povinnosť a keď toto leto na ňu človek nemá, môže začať sporiť. Beztak by v prípade úveru splácal splátky a niekto možno aj dlhšie ako 12 mesiacov. Čiže o 12 mesiacov by na dovolenku už ísť nemohol.
Treba sa poistiť?
Nie je to povinnosť,
no sú prípady, keď sa oplatí. Poistenie si budú pochvaľovať predovšetkým tí, ktorým sa stane poistná udalosť. A je dobré, ak je poistenie vhodne nastavené. Cestovných poistení je množstvo a výber konkrétneho závisí od toho, kam sa cestuje, čo tam chce človek robiť, koľkí a akou formou cestujú. Ceny sú skutočne rôzne nielen medzi poisťovňami, ale aj v rámci jednej poisťovne medzi rôznymi balíčkami poistenia. Základom je poistenie liečebných nákladov. K tomu poisťovne ponúkajú paletu pripoistení. Dobrou pomôckou pri výbere poistenia sú internetové porovnávače.
Stačí mi poistenie, ktoré mám ku karte?
Je to individuálne, no skôr nie, ako áno.
Výška poistných limitov môže byť nedostatočná. Určite je dobré pozrieť si detaily a prípadne ho doplniť o ďalšie poistenia či poistné sumy.
Na čo všetko sa treba poistiť?
Ideálne je také poistenie, ktoré pokryje
všetky možné udalosti, čo môžu nastať. Problém je, ak ani sám dovolenkár nevie, čo môže očakávať. Avšak pri ceste lietadlom sa netreba poisťovať pre prípad pokazeného auta, resp. pri cestovaní autom poisťovať storno zájazdu, na pláži je zbytočné poistenie zásahu horskej služby a podobne. Práve internetové porovnávače cez piktogramy ukazujú, v čom sa poistenia od seba odlišujú a čo sú štandardné krytia pri cestovnom poistení. Ak človek chce niečo špecifické a vie to aj zaplatiť, s poisťovňou sa dá dohodnúť aj na individuálnom krytí.
Koľko hotovosti vziať so sebou?
Naše odporúčanie je
nebrať si hotovosť na celý pobyt, stačí toľko, koľko je potrebných na dopravu na miesto. Iná situácia by bola, ak by sa hotovosť nedala vybrať na mieste pobytu. Pri krajinách s inou menou je výhodnejšie vyberať hotovosť z bankomatu než prísť s eurami a zamieňať ich za lokálnu menu.
Platiť kartou či hotovosťou?
Niektorí obchodníci neprijímajú žiadne karty, takže
hotovosť byť musí. No všade, kde sa to len dá, treba platiť kartou. Posledný nákup na dovolenke sa dá zaplatiť aj kombinovane: časť v hotovosti a časť kartou. Takto vám neostane cudzia mena, ktorú budete môcť minúť až na ďalšej dovolenke.
Vyberať hotovosť kreditkou alebo debetnou kartou?
Uprednostniť
debetnú kartu a kreditnú iba v prípade núdze. Za výber kreditnou kartou sa účtujú extra poplatky a navyše začnú nabiehať úroky z vyberanej sumy.
Porovnajte si:
Bežné účty
Kreditné karty
Je bezpečnejšia kreditka alebo debetná karta?
Na tom nezáleží. Kreditka je v určitých situáciách lepšia, lebo
je dôveryhodnejšia. Na kreditke sú totiž peniaze vždy, kým o debetnej karte sa to povedať nedá. V každom prípade je dobré mať so sebou viacero kariet. Nielen preto, že nie všetci obchodníci prijímajú všetky značky kariet, ale už aj pre prípad straty jednej z nich. So stratou karty súvisí aj potreba jej blokácie. Preto je dobré vedieť číslo do banky (infolinka), na ktorom sa karta znefunkční.
Chcete dostávať rady a tipy ako ušetriť v banke na váš email?
Aktivujte si zadarmo Bankového Sliediča