Víno už nepatrí iba do pohára. Mnohí ho nalievajú aj do zoznamu svojich investícií. Čo treba mať na pamäti, keď ideme doň investovať?
Nejde o bežný investičný nástroj. Prvý rozdiel od zlata či dlhopisov vidieť v tom, že je konzumovateľné. Preto potrebuje iné podmienky uskladnenia. Tou najzákladnejšou podmienkou je skladovať fľaše s vínom vo vodorovnej polohe, aby nevyschla zátka, a to pri správnej teplote. Aj riziká sú pri víne iné ako napríklad pri akciách. Jedným z nich je napríklad aj investor so slabou vôľou odolať pokušeniu ochutnať investíciu. U niekoho to môže byť skutočné utrpenie vydržať päť až desať rokov iba pozeraním sa na tekutú investíciu vo fľaši.
Existujú rady pre investorov-začiatočníkov?
Ak sa vínu nerozumiete, radšej si nechajte poradiť. Mnohých totiž k investovaniu nalákajú medializované výnosy. Do médií sa však dostávajú ojedinelé a neraz i extrémne prípady.
Ak sa už rozhodnem, že do toho idem, kde kúpim víno?
Možností nie je veľa. Kúpa vína v hypermarkete a jeho následné uskladnenie nie je tá správna cesta k zbohatnutiu. Víno sa objednáva priamo u výrobcu vína alebo sa kupuje v špecializovaných vinotékach. K vínu sa dá tiež dostať v dražbe alebo na aukcii, prípadne cez internet. No pri kúpe vína cez internetové portály odporúčam zvýšenú opatrnosť. Aj vína sa dajú falšovať. Do vína sa však dá investovať aj nepriamo cez fondy alebo futures, teda cez cenné papiere nadviazané na cenu vína. To je skôr pre špekulantov než pre milovníkov vína.
Podľa čoho sa vyberá konkrétne víno?
Tak ako pri akomkoľvek tovare či cennom papieri aj pri vínach sa treba orientovať podľa značiek. Tieto značky však bežnému spotrebiteľovi absolútne nič nehovoria. Potom sú to vína podľa krajín či regiónov. Kritérií je množstvo a záleží od dôvodu, prečo človek do vína investuje.
Pre lepšiu predstavivosť, koľko peňazí zhltne investícia do vína?
Čo sa týka objemu investície, tu sa skutočne nebavíme o sumách niekoľkých eur za fľašu, ale o stovkách eur. Víno je síce vo fľašiach, no investovanie je zvyčajne spojené s nákupom aspoň jedného kartónu fliaš. Samozrejme, niektoré fľaše sa predávajú v kusoch, no vtedy ide najskôr o jedinečné exempláre.
Vie si investor sledovať vývoj hodnoty vínnej investície?
Zistiť aktuálnu cenu konkrétneho vína čisto pre informáciu je problematické. Vlastník vína môže hodnotu svojej investície iba odhadovať. Existujú rôzne indexy sledujúce cenu vína, no obsahujú desiatky až stovky značiek či ročníkov. Ich cena sa stanovuje na mesačnej báze, takže tiež nehovoria o „aktuálnej“ situácii.
Koľko dokáže víno ročne zarobiť?
V prvom rade chcem upozorniť, že cena vína pozná oba smery, teda nárasty i poklesy. Teda investícia do vína v žiadnom prípade nie je bezriziková. Výnosy v stovkách percent sú síce dosiahnuteľné, avšak treba na ne čakať veľa rokov a neraz musí byť investor v správnom čase na správnom mieste a so správnym vínom. Všeobecne môžeme hovoriť o zhodnotení desať až pätnásť percent ročne. Pri vydarených investíciách sa dá počítať s výnosom v desiatkach percent. A sú známe aj prípady zhodnotení v tisíckach percent ročne. Cena dobrého vína bude skôr rásť než klesať už len z dôvodu, že ho bude z roka na rok menej, keďže chutí.
Pri takýchto číslach skutočne rastie chuť investovať do vína...
No napríklad pri limitovaných počtoch fliaš kupujúcemu ani tak nejde o to, kúpiť víno za výhodnú cenu, ako o možnosť vôbec ho kúpiť. Stačí si iba predstaviť situáciu, že sa vyrobí 10 000 fliaš a rozdistribuujú sa do 100 krajín. Dostať sa čo len k jednej fľaši je v takom prípade veľký úspech. Vtedy môže investor dostať veľkú dilemu – otvoriť či predať ďalšiemu?
Dá sa predpovedať vývoj cien vín na najbližšie roky?
Úroveň a vývoj ceny sa dá odhadnúť podľa počasia v roku, kedy hrozno dozrievalo. Dá sa teda do určitej miery prognózovať. Je to tým, že počasie má vplyv na kvalitu a množstvo úrody. Samotnú kvalitu však hodnotia kritici. Platí, že o vyššiu kvalitu je vyšší záujem, a to zvyšuje cenu.
Zhodnotenia sú lákavé. Investícia do vína má určite aj nejaké úskalia. Aké?
Prvým úskalím je potreba zabezpečiť takejto investícii vhodné skladovanie. Ďalším úskalím je ukončenie investície, teda predaj vína. To nie je až také jednoduché. Nájsť kupca, či už špekulanta, vychytenú reštauráciu alebo skutočného milovníka vín, teda niekoho, kto bude mať záujem o konkrétne víno, môže trvať podstatne dlhšie, než trvá predaj napríklad cenných papierov.
Investícia do vína má však v porovnaní s inými investíciami jednu obrovskú výhodu. Pochmúrna nálada z nevydarenej investície sa dá veľmi jednoducho vylepšiť. Stačí ju otvoriť a vypiť.
Akú úlohu zohráva pri investíciách do vína čas? Platí čím staršie, tým drahšie?
Investícia vo víne je časovo ohraničená. V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každé víno má potenciál zrenia. Niektoré zase potrebuje istý čas, aby dozrelo. Na druhej strane víno síce môže zrieť niekoľko rokov, avšak nezreje večne. Po dovŕšení hornej hranice zrelosti cena vína začína klesať. Storočné vína už nemusia byť investíciou do "chuti, farby a vône". Pri takýchto vínach sa ich cena spája skôr s historickou udalosťou alebo známou osobou – napríklad vína posvätené pápežom, vína z Titanicu a podobne.Dvojročný termínovaný vklad
Dvojročný termínovaný vklad 2,50 % p. a. bez akýchkoľvek poplatkov.
Minimálny vklad 10 000 EUR.
Zhodnocujte svoje financie s J&T BANKOU.
Hypotéka bez úrokov?
Výhodná úroková sadzba
Možnosť výrazne si znížiť splátky úroku
Predčasné splatenie zadarmo