Pri rozhodovaní o spotrebiteľskom úvere by mali klienti poznať vopred všetky informácie a poplatky, ktoré sa z ich úverom budú spájať. Už minulé porovnania ukázali, že pri úverových podmienkach či sankciách dokážu bankám úspešne konkurovať značkové nebankové spoločnosti. Aktuálne porovnanie ukazuje, že takmer všetky banky si účtujú poplatok za poskytnutie úveru. Ten pritom zohráva veľkú úlohu a žiadatelia o úver by ho mali započítať do svojich nákladov. Najväčší zástupcovia značkových nebankových spoločností naopak klientom jeho zriadenie nespoplatňujú. Porovnanie zrealizoval projekt Maják v mori financií, ktorého cieľom je sprevádzať verejnosť bezpečne rôznymi nástrahami finančného sveta.
Pri poskytovaní spotrebných úverov bez zabezpečenia nehnuteľnosťou si väčšina bánk účtuje poplatok za poskytnutie úveru. Ten sa pohybuje okolo 2 % z výšky poskytnutej pôžičky. Navyše, mnohé banky nemajú nastavenú maximálnu hranicu tohto poplatku. Pri pôžičke napríklad 10 000 € môže byť poplatok až 500 €. V takomto prípade sa aj úver s výhodnou úrokovou sadzbou stáva drahým. Najväčší zástupcovia značkových nebankových spoločností tento úkon svojim klientom vôbec nespoplatňujú. Okrem nižších sankčných poplatkov sú tak poplatky za poskytnutie úveru ďalšou oblasťou, v ktorej dokážu poskytnúť výhodnejšie podmienky ako banky.
"Ideálny stav pre klientov by bol, ak by si poskytovatelia úverov okrem úrokov neúčtovali iné povinné poplatky. Tie totiž komplikujú klientom porovnanie produktov a výber tej najvýhodnejšej ponuky," uvádza Maroš Ovčarik z portálu Financnahitparada.sk, odborný garant projektu Maják v mori financií. Takýto stav sa však vo svete prakticky nevyskytuje.
Pri niektorých bankách je potrebné zaplatiť poplatok pred poskytnutím samotného úveru, iné ponúkajú možnosť ho zaplatiť priamo z úveru. Pokiaľ sa klient rozhodne pre pôžičku, pri ktorej platí poplatok za jej poskytnutie, vždy by ho mal zaplatiť až po vybavení úveru a podpise úverovej zmluvy. Platba vopred je totiž veľmi riziková a často zneužívaná. Nájdu sa podvodníci, ktorí poplatok skryjú za platbu za posúdenie žiadosti, ktorú následne zamietnu. Čiastku je pritom nutné zaplatiť aj za zamietnutú žiadosť. Klient tak nedostane úver a zároveň prichádza o peniaze.
"Tak ako poskytujú spoločnosti zvýhodnenia pri riadnom splácaní, dokážu ľudia ušetriť aj pri rôznych akciách, kedy sú im poplatky za poskytnutie úveru odpustené. Treba si vždy zvážiť aktuálnu ponuku na trhu a rozhodnúť sa podľa individuálnych potrieb klienta," dodáva Ovčarik.