1, Plaťte účty načas. Poplatky za omeškanie, a je jedno či operátorovi, banke či inej firme, môžu dosiahnuť desiatky percent z dlžnej sumy. Poplatky za omeškanie sú zbytočne vyhodené peniaze.
2, Znížte si úvery. Pôžičky sa úročia vyšším percentom ako úspory, preto je vhodné po dosiahnutí potrebnej finančnej rezervy presmerovať peniaze na znižovanie dlhov. Začnite tými najdrahšími, teda prečerpaním účtu, úveru na kreditnej karte či nevýhodnými nebankovými pôžičkami.
3, Zamyslite sa nad pravidelnými výdavkami. Vysoké náklady na život zbytočne napínajú rodinný rozpočet. Sledujte si svoje výdavky, napríklad odkladaním bločkov, a zistite, kam smerujú vaše peniaze. Hľadajte opodstatnenie výdavkov a možno nájdete dôvod nízkeho zostatku na konci mesiaca.
4, Nezadlžujte sa. Mesačný príjem považujte za hornú hranicu mesačných výdavkov. Ak chcete minúť viac, zabezpečte si peniaze z príjmu z predchádzajúceho mesiaca. Ak ide o objemnejší výdavok, odložte nákup a začnite šetriť. Nič nie je také dôležité, ako nedostať sa do dlhovej špirály.
5, Sporte a s určitým cieľom. Už nasporené peniaze nepožívajte na iný dôvod, než ste si zvolili.